Augustus 2026 - Laatste nieuws van Drenth Makelaars 🏡
Dag ,
Een woningmarkt in beweging: vermogen, starters en steeds meer regionale dynamiek
De zomer is in volle gang, maar op de woningmarkt gebeurt ondertussen genoeg. De vraag naar woningen blijft groot, terwijl nieuwbouw achterblijft.
Tegelijkertijd zien we nieuwe ontwikkelingen: starters zoeken naar extra financieringsmogelijkheden, vermogen uit erfenissen gaat een grotere rol spelen en woningzoekers kijken steeds vaker buiten hun eigen gemeente.
Ook in onze eigen regio zien we die beweging duidelijk terug. Daarom kijken we deze maand niet alleen naar Amersfoort, maar ook naar Nijkerk.
Veel leesplezier,
Team van Drenth Makelaars.
Te weinig nieuwbouw blijft een belangrijk knelpunt
Dat Nederland meer woningen nodig heeft, is inmiddels geen nieuws meer. Toch lukt het nog altijd onvoldoende om de nieuwbouwproductie echt op gang te krijgen.
Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen blijft relatief laag en ook via het transformeren en splitsen van bestaande gebouwen worden minder woningen toegevoegd. Ondertussen liggen er wel veel bouwplannen klaar. Het probleem zit dus niet alleen in de plannen, maar vooral in de haalbaarheid en uitvoering.
Stijgende bouwkosten, personeelstekorten, financiering, stikstof en problemen met het elektriciteitsnet maken het realiseren van projecten ingewikkelder.
Daar komt nog iets bij: wat bouwen we eigenlijk?
Veel nieuwe projecten bestaan uit kleinere appartementen. Die zijn interessant voor starters en kleinere huishoudens, maar lossen niet automatisch het gebrek aan doorstroming op. Een gezin of senior zoekt immers vaak iets anders.
Meer woningen bouwen blijft noodzakelijk, maar minstens zo belangrijk is bouwen voor de juiste doelgroep. Een woning waar een senior graag naartoe verhuist, kan bijvoorbeeld weer een gezinswoning vrijmaken. Zo kan één nieuwe woning meerdere verhuisbewegingen op gang brengen.
Erfenissen kunnen woningmarkt verder veranderen
De komende jaren zal een aanzienlijk deel van het opgebouwde woningvermogen van oudere generaties worden overgedragen aan kinderen en andere erfgenamen.
Dat kan interessante gevolgen hebben voor de woningmarkt.
Wie vermogen ontvangt, kan dat bijvoorbeeld gebruiken om de hypotheek af te lossen, een volgende woning te kopen of eerder door te stromen. Daardoor ontstaat bij een deel van de kopers extra financiële ruimte.
Maar er zit ook een keerzijde aan. Wanneer kopers meer eigen geld kunnen inbrengen, kunnen zij ook meer bieden. Voor woningzoekers die niet kunnen terugvallen op financiële hulp of een erfenis kan het daardoor juist moeilijker worden om mee te komen.
De verschillen tussen kopers mét en zonder eigen vermogen kunnen de komende jaren dus een steeds grotere rol gaan spelen.
Starterslening steeds belangrijker voor eerste koopwoning
Voor starters blijft het vinden én financieren van een eerste koopwoning een uitdaging. We zien daarom dat steeds meer jonge kopers gebruikmaken van een starterslening.
Zo'n aanvullende lening kan het verschil overbruggen tussen de maximale hypotheek en de aankoopprijs van een woning. Voor sommige starters is dat precies het bedrag dat nodig is om de stap naar een eigen woning wél mogelijk te maken.
Ook eigen geld wordt steeds belangrijker bij de aankoop van een woning. Kopers financieren gemiddeld een kleiner deel van de koopsom met een hypotheek dan enkele jaren geleden.
Dat maakt een goede financiële voorbereiding essentieel. Wie weet wat zijn mogelijkheden zijn voordat de zoektocht begint, kan sneller en met meer zekerheid handelen wanneer de juiste woning voorbijkomt.
Altijd op de hoogte van het nieuwe woningaanbod
Voor woningzoekers is er ook goed nieuws: bij Drenth Makelaars kun je je aanmelden voor onze WhatsApp-groep, waarin je als eerste op de hoogte bent van nieuwe woningen die in de verkoop komen.
Dit is een unieke kans om nét dat ene huis te vinden voordat het breed wordt aangeboden. Interesse? Meld je dan aan via de onderstaande link.
Klik op de link en meld je nu aan en blijf altijd een stap voor!
-> Meld aanHuis aan het zoeken in de Regio Amersfoort en omstreken?
Ons aanbod blijft constant veranderen, dus lichten we hier enkele huizen uit. Laat het ons gerust weten in welke wijk jij een huis zoekt. En kijk op de website voor ons gehele aanbod:
Klant aan het woord
"Wat een geweldige ervaring met Drenth Makelaars! De service was van begin tot eind perfect. Alles werd super snel en uitstekend georganiseerd, met korte lijnen en altijd de mogelijkheid om snel te schakelen.
Dankzij hun professionele aanpak was onze woning snel verkocht. Een speciale dank aan Sander voor zijn betrokkenheid, deskundigheid en prettige communicatie.
No nonsens, gewoon doen wat je belooft – en dat maakt hij volledig waar.
Wij zouden Drenth Makelaars zonder enige twijfel aan iedereen aanbevelen!
Topservice, betrouwbaar, realistisch en resultaatgericht. Bedankt voor alles! "
– Christa van Plaggenhoef, 22 juni 2026
In de spotlight!
Deze maand zetten we Kruiskamp & De Koppel in de spotlight.
Twee wijken met een rijke geschiedenis die teruggaat tot de middeleeuwen, gelegen tussen het Valleikanaal en de Eem, direct tegen de binnenstad van Amersfoort aan. Kruiskamp & De Koppel staan bekend om hun levendige karakter, kinderrijke sfeer en de mix van historische en vernieuwde bebouwing.
Wat maakt Kruiskamp & De Koppel populair?
- Sfeervolle straten met een mooie afwisseling van jaren '30-woningen, eengezinswoningen en moderne appartementen
- Vernieuwde wegen, woningen en speeltuinen die de wijken een verzorgde uitstraling geven
- Alle voorzieningen binnen handbereik, met de historische binnenstad op fietsafstand via de Koppelpoort
- Uitstekende bereikbaarheid via de Ringweg en Hogeweg richting de A1 en A28
- Actieve buurtgemeenschap, onder meer via de speeltuinvereniging die feesten, klusdagen en workshops organiseert
Kruiskamp & De Koppel trekken vooral mensen die op zoek zijn naar een levendige, betrokken woonomgeving vlak bij het centrum. De wijken blijven populair bij gezinnen en starters die stedelijk gemak combineren met een hechte buurtsfeer.
Klik hier voor het wijkrapport van de Koppel
Klik hier voor het wijkrapport van de Kruiskamp
Amersfoort trekt veel kopers van buitenaf
De woningmarkt houdt natuurlijk niet op bij de gemeentegrens. Dat zien we in Amersfoort heel duidelijk.
Van de mensen die vorig jaar een woning in Amersfoort kochten, kwam maar liefst 43% van buiten de gemeente. Woningzoekers zijn dus steeds bereidwilliger om voor de juiste woning naar een andere plaats te verhuizen.
Andersom vertrekken Amersfoorters eveneens verder van huis dan vroeger. Bereikbaarheid, thuiswerken, woonruimte, prijs en leefomgeving spelen allemaal mee bij de keuze voor een volgende woonplaats.
Dat is een ontwikkeling die wij in onze dagelijkse praktijk herkennen. De woningmarkt van Amersfoort raakt steeds sterker verweven met die van plaatsen in de omgeving.
Nijkerk blijft volop bouwen
Een mooi voorbeeld van die regionale ontwikkeling is Nijkerk.
In 2025 werden binnen de gemeente 428 nieuwe woningen opgeleverd. Een belangrijk deel daarvan bestond uit betaalbare woningen.
Ook voor de komende jaren staan verschillende nieuwbouwontwikkelingen gepland.
Tussen 2020 en 2025 zijn in de gemeente ruim 1.500 woningen toegevoegd en voor 2026 worden opnieuw circa 244 opleveringen verwacht.
Projecten in Nijkerk, Hoevelaken en Nijkerkerveen zorgen ervoor dat het woningaanbod verder groeit. Dat is belangrijk voor lokale woningzoekers, maar maakt de gemeente ook interessant voor mensen die vanuit Amersfoort en andere omliggende plaatsen hun zoekgebied uitbreiden.
En juist die beweging zien wij steeds vaker terug.
Sander aan het woord...
"De afgelopen maanden merken we steeds duidelijker dat ons werkgebied groter wordt. Amersfoort blijft natuurlijk een ontzettend belangrijk onderdeel van ons kantoor, maar tegelijkertijd voeren we steeds meer gesprekken in Nijkerk en hebben we daar inmiddels ook diverse woningen in verkoop.
Voor mij persoonlijk is dat extra leuk, omdat ik zelf in Nijkerk woon. Ik ken de omgeving, kom er dagelijks en zie van dichtbij wat er op de lokale woningmarkt gebeurt. Het is dan mooi dat steeds meer mensen ons ook hier weten te vinden.
Wat mij daarnaast opvalt, is hoe makkelijk woningzoekers tegenwoordig over gemeentegrenzen heen kijken. Iemand die vandaag in Amersfoort woont, kan morgen heel bewust kiezen voor Nijkerk, Putten of verder richting de Veluwe. Andersom gebeurt dat natuurlijk net zo goed.
Voor ons is dat een mooie ontwikkeling. We kunnen onze ervaring vanuit Amersfoort combineren met steeds meer lokale kennis en transacties in Nijkerk en omgeving. En eerlijk gezegd vind ik het gewoon erg leuk om ook in mijn eigen woonplaats steeds vaker het Drenth Makelaars-bord tegen te komen."
Met warme groeten,
Namens Drenth Makelaars
Sander van Dronkelaar
Als makelaar blijf ik scherp op de ontwikkelingen in de markt en staan we klaar om je te helpen bij het nemen van de beste beslissingen voor jouw woning en financiën.
Of je nu vragen hebt over de invloed van duurzaamheid op je woningwaarde of advies zoekt over hypotheekaflossingen, wij zijn hier om je te ondersteunen.
Wij zijn er om jouw woondromen te realiseren.
Wil je weten wat wij voor jou kunnen betekenen? Neem dan contact op, of vraag een gratis waardebepaling aan voor je huis.
Bij Drenth Makelaars blijven we ons inzetten om je te begeleiden bij de zoektocht naar jouw ideale huis in de regio Amersfoort en omstreken.
Met warme groeten,
Namens Drenth Makelaars
Sander van Dronkelaar